Bigos staropolski z wieprzowiną QAFP

2016-12-15 11:12:00

Bigos staropolski z różnego rodzaju mięsiwem, długo gotowany, aromatyczny i doskonały w smaku, wymaga czasu, ale naprawdę warto go przygotować bo jest idealny. Sekret dobrego bigosu to znakomite, różnego rodzaju mięso wieprzowe QAFP i długie gotowanie.

 

3 kg kapusty kiszonej

½ kg karkówki QAFP

½ kg łopatki QAFP

30 dag szynki wiejskiej QAFP

30 dag kiełbasy jałowcowej QAFP

10 dag suszonych grzybów

15 dag wędzonych śliwek

1 duża cebula

4-5 liści laurowych

6-7 owoców jałowca

8-10 ziarenek ziela angielskiego

4 łyżki smalcu

pieprz ziarnisty

sól, pieprz świeżo mielony

 

Dzień wcześniej suszone grzyby umyj, zalej zimną wodą i zostaw do namoczenia na całą noc.  Następnego dnia mięso wieprzowe QAFP – karkówkę i łopatkę pokrój w średniej wielkości kostkę, w mniejszą kostkę pokrój wędliny – szynkę i kiełbasę. Do wielkiego garnka dodaj smalec, rozgrzej go i wrzuć pokrojoną na kawałki łopatkę i karkówkę, przesmaż je, a następnie dodaj szynkę i kiełbasę.

W międzyczasie gotuj grzyby w wodzie, w której się moczyły, a cebulę pokrój w kostkę. 
Kiedy mięso i wędlina są już podsmażone do garnka dodaj cebulę i przesmaż ją ok. 5-7 minut, teraz dodaj kiszona kapustę i duś całość na malutkim ogniu. Śliwki pokrój na kawałki, grzyby również pokrój na małe kawałki i dodaj wszystko do garnka, wlej też wodę, w której   gotowały się grzyby i duś dalej na małym ogniu. Dopraw solą, świeżo mielonym pieprzem, dodaj liście laurowe, ziele angielskie i owoce jałowca, gotuj dalej na bardzo małym ogniu przez 3-4 godziny.

Na noc wystaw bigos w chłodne miejsca np. na balkon a jeśli jest zupełnie wystudzony to do lodówki. Następnego dnia gotuj go znowu na małym ogniu min. 2 godziny a nawet dłużej, od czasu do czasu mieszając.

 





treść została wydrukowana ze strony
http://www.qafp.pl/dobrywybor/wiadomosc,bigos-staropolski-z-wieprzowina-qafp.html